}

KURUCUMUZ

Kurucumuz

İbrahim Çeçen

1941 yılında Ağrı’da doğan İbrahim Çeçen, ilk, orta ve lise öğrenimi Ağrı’da tamamladıktan sonra. Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

1964’te çalışma hayatına atılmış ve 1969’da İçtaş İnşaat’ı kurmuştur. Halen inşaat, enerji, turizm, sanayi, hava ve deniz liman işletmeciliği sektörlerinde 30’dan fazla şirketin bağlı olduğu IC Holding’in Yönetim Kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir.

İbrahim Çeçen, hayatının her döneminde eğitimin toplum için taşıdığı önemin bilinciyle hareket etmiş; kendinden sonraki nesillere eğitim alanında daha iyi koşullar sunmayı ve düşük gelirli ama gelecek vaat eden öğrencilere destek sağlamayı amaç edinmiştir. Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla birçok atılımda bulunan İbrahim Çeçen, 1984 yılından itibaren eğitimi desteklemeyi misyon edinmiş ve düzenli olarak karşılıksız burs vermeye başlamıştır.

2004 yılında eğitim hizmetlerini kurumsallaştırmak, örnek teşkil etmek ve insanları teşvik etmek amacıyla İbrahim Çeçen Vakfı’nı kurmuş ve bugüne kadar 10.000’den fazla gencimize karşılıksız burs vermiştir. Eğitime verdiği desteği bursların yanı sıra okullar yaptırarak güçlendirmiştir. Ağrı’da iki ilkokul, Erzincan ve Ankara Lalahan’da birer ilkokul yaptırmış olup, çeşitli okullara, sağlık kuruluşlarına ve spor klüplerine destek vermeye devam etmektedir.

İbrahim Çeçen’in ülkemizde eğitime sağladığı katkının en belirgin göstergesi, Ağrı ilinde yaptırdığı üniversitedir. 2007 yılında kurulan ve tamamı devlete bağış olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, ilk dört yılda 10.000 öğrenci, ikinci dört yılda 10.000 öğrenci ile toplam 20.000 öğrenciye eğitim imkanı sunmayı hedeflemektedir. 2010 yılı itibariyle üniversite 7 fakülte, 6 yüksekokul, 6 meslek yüksek okulu, 3 enstitü ile toplam 14000 öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetine devam etmektedir. İbrahim Çeçen Üniversitesi, eğitim-öğretim, bilime katkı amaçlarının yanında, bulunduğu yörenin sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan kalkınmasına katkı sağlamayı da amaçlamaktadır.

Eğitim, sağlık, spor ve sanat alanlarında katkılarından dolayı 2007 yılında TBMM tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilen İbrahim Çeçen, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Bulgaristan Burgaz Prof. Assen Zlatarov Üniversitesi tarafından Fahri Doktora Ünvanına layık görülmüştür. Evli ve 4 çocuk babasıdır.