PROJELER

KÖY OKULLARI YARDIM PROJESİ

KÖY OKULLARI YARDIM PROJESİ

geri dön

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE EN GÜZEL ÖRNEK: KÖY OKULLARI YARDIM PROJESİ

Cafer CANŞİ / Ağrı Türk Hava Yolları İstasyon Şefi

Köy çocukları özgürdür, masmavi gökyüzünün altında uçsuz bucaksız ovalarda koştururlar.Yemyeşil kırlarda oynarlar. Tozu yutmayı, çamurda kirlenmeyi severler. Köy çocuklarının yüzü serttir, çile çekmişlerdir, hep bir mahçubiyet vardır gözlerinde. Karadır köy çocukları güneşin altında oyun oynarlar, toprak işlerinde çalışırlar. Her yediğimiz lokmada onların alın teri ve emeği vardır. Sabah ezanıyla uyandırılırlar, okuldan sonra ya çobanlık ederler ya da toprak işinde çalışırlar. Bende bir köy çocuğuyum. Şimdi onların yüzü gülsün diye hep birlİkte onlara yardım edelim diye çalışıyorum. Şehir çocuklarından farkları kalmasın, onların da sırt çantaları olsun, kalem defterleri eksik olmasın.

Oyuncakları olsun, okula severek gitsinler, üşümesin minik elleri üşümesin ki kalem tutabilsin elleri.-30/-40 C’de yıkık dökük okullarda bedenleri üşüse bile yürekleri umutla ısınsın. Onları düşünen abileri ablaları olsun. Hep birlikte onlara umut olalım. İlk olarak Türk Hava Yolları sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ağrı’daki 7 köy okuluna yardım yapıldı.

Bende bizzat bu yardımlar dağıtılırken eşlik ettim, çocukların hediyeler verilirken mutlu olmaları ve kışın soğukta lastik ayakkabı ile okula gelen çocukları görünce bu işi devam ettirmem gerektiğine karar verdim. Gerçekten huzur buldum ve inanılmaz derece çocukların mutlu olduğunu gördüm. Benim en büyük hayalimdi böyle bir projede bulunmak. Önce Ağrı’lı iş adamları arkadaşlarımdan destek aldım. Yaklaşık 8-9 köye bu şekilde yardımları ulaştırdım. Daha sonra bir arkadaşımın tavsiyesi ile instagram ve facebook ta’ KÖY OKULLARI YARDIM PROJESİ’ sayfalarını açtım ordan dernekler beni buldu, kıyafet ve bilgisayar gönderdiler. Şuan yaklaşık 400 köy ilkokuluna yardımlar ulaştı.

Bu projeyi yaklaşık bir yıl kadar tek başıma yürüttüm. Daha sonra ekibe yeni arkadaşlar katılmaya başladı. Şuan ben, Ağrı’da Öğretmenlik yapan Edip ÇAĞLAYAN, İstanbul’da Öğretmen Yıldız AYDIN,İstanbul PTT de çalışan Gamze SESİZ,İzmir ‘den Duygu ÇINAR , iki öğrenci arkadaşımız Sümeyye YAĞMUR, Leyla ASLAN ve İş kadını Halide AYDENİZ ile birlikte 7 kişiyiz. Yaklaşık 1,5 yıl oldu bu projeyi başlatalı. İlk önceleri okulun gerçekten ihtiyacı var mı yok mu araştırıyordum.

Daha sonra sayfa tanınmaya başlayınca dernek ve çevremdeki iş adamlarından destek almaya başladım. İlk zamanlarda okul arıyorduk yardım etmek için, daha sonra yaptığımız yardımlar duyulmaya başlayınca bu defa okullar bizimle iletişim kurmaya başladı. Bize gelen talepleri birkaç resim ve okulun adresi ile öğretmenin iletişim bilgilerini alıp paylaşım yapıyoruz. Her talebi yayınlıyoruz. Şuan instagram, facebook , whatsapp üzerinden sürekli yardım talepleri ve yardım etmek isteyen hayırseverler mesaj gönderiyorlar. Ağrı’daki yaklaşık 40 köy okuluna kurumum, dernekler ve iş adamı arkdaşlarımın desteği ile yardımları bizzat kendim giderek çocuklara ulaştırdım. Şuan instagram ve facebook üzerinden paylaşım yapıyoruz ve takipçilerimiz yardım ediyorlar. Aynı zaman da üyelerimiz bulundukları illerde sürekli okullardan ve çevrelerinden yardım toplayıp kargo ile okullara gönderiyorlar.Şuana kadar yaklaşık 400 köy okuluna yardım ulaştı.

Türk Hava Yolları Ağrı havalimanı istasyon şefiyim. Bir yandan işimi aksatmadan kurumumun işleri yaparken kalan bütün zamanımı gece yarısına kadar proje ile ilgilenerek geçiriyorum.

Bizle çalışmak isteyenlerle tabii ki çalışıyoruz. İbrahim Çecen Vakfı ile birlikte çalıştık. Ağrı’da 2000 öğrenciye bot,mont, ve atkı bere seti ile projemize destek oldular. En olumlu tepki açtığım sayfa sayesinde çok fazla insanın bilinçlenmesi. Sayfayı görüp bir çok kişinin kampanyalar düzenlemesi ve hatta bu projemizi örnek
alarak dernek kuran bile olması.. Öğretmenlerin yardım taleplerini karşılayacak birilerinin olduğunun farkına varması. Şuan herkes elinden geleni yapıyor, yardım kampanyaları düzenliyor bu benim için çok güzel bir başarı sayfayı Ağrı için kurduk dolayısıyla en çok Ağrı’ya yardımlar yapıldı. Ağrı’da herkes bir şeyler yapmaya başladı. Nerdeyse artık yardım isteyen okul kalmadı gibi. Sayfanın eski adı Ağrı Köy Okulları Yardım Projesi’ydi ve sayfanın ismi sebebi ile sadece Ağrı’ya has bir sayfa olarak algılanıyordu o yüzden başındaki Ağrı’yı kaldırdık. Şuan Türkiye’ nin her yerinden talepler var.

Bizde gönüllülüğün en güzel örneğini gösteren ve böylesine önemli bir projeyi hayata geçiren Cafer CANŞİ’yi IC Vakfı olarak yürekten kutluyoruz.