ERASMUS ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ TANITIM VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ERASMUS ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ TANITIM VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

geri dön

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler  Birimi  ve  İbrahim  Çeçen  Vakfı  işbirliğiyle  ERASMUS  Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı, Selçuklu Konferans Salonu’nda düenlendi. Toplantıya  Rektör  Yardımcımız  Prof. Dr.  Önder ŞİMŞEK,  İbrahim Çeçen  Vakfı Müdürü Dr.  Meral DİNÇER,  Fakülte Dekanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Önder ŞİMŞEK, “Üniversitelerden beklenen öncelikli nitelik, kelime anlamına da uygun olarak, evrensel olmalarıdır. ERASMUS Programı’nın önemi tam da bu noktada kendini gösterir. Dolayısıyla, Erasmus Programı özünde dünya bilimine entegre olmuş, kapsayıcı, çoğulcu, çok  sesli  ve bu  sayede  açık  fikirli “dünya vatandaşları” yetiştirmeyi amaçlar.” dedi. Ayrıca, Prof. Dr. ŞİMŞEK, Erasmus Programı, başta gençler olmak üzere  kişilerin yabancı  dil,  girişimcilik, dijital becerileri gibi yeni nitelikler kazanmalarına, istihdam edilebilirliklerini artırmalarına, kültürler arası farkındalıklarını güçlendirmelerine, dezavantajlı kesimlerin toplumla uyumuna, ayrımcılık ve yabancı  düşmanlığı  ile  mücadele  edilmesine destek  olduğunu  söyleyerek,  ERASMUS Programının öğrencilere sağlayacağı faydaları ve mezuniyet sonrası iş yaşamına olan katkılarına değindi.

İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Dr. Meral DİNÇER toplantıda yaptığı konuşmada; ERASMUS Programı sizlere birçok fayda sağlayarak dünyaya bakış açınızı değiştiriyor. Yurtdışı deneyimi insanlara farklı kültürleri tanıma, diğer gelenek ve görenekleri, yaşam biçimlerini eğitim,  kültür  sanat  gibi  birçok  konuda  yeni  şeyler  öğrenmemizi  sağlıyor”  dedi.  ERASMUS Programının imkanlarından mutlaka yararlanılması gerektiğini kaydeden DİNÇER, IC Vakfının bu anlamda öğrenciler için her türlü desteği sağladığını ve bundan sonra da desteğe devam edeceğini vurguladı.

Erasmus Birim Koordinatörü Okt. Nimetullah ALDEMİR ve Erasmus Öğrenci  Koordinatörü  Okt. Murat GÜRBÜZ,  ERASMUS Öğrenci Öğrenim Hareketliliği Programı hakkında öğrencilere bilgi verdi ve soruları  yanıtladı. Toplantıda  ayrıca  daha  önce  ERASMUS Öğrenci Hareketliliği Programından faydalanarak Avrupa’da eğitim alan Eğitim Fakültesinden Berivan YILDIZ, Fen Edebiyat Fakültesinden Songül BAŞER ile İktisat ve İdari Bilimler Fakültesinden Fadıl YİĞİT yurt dışı deneyimlerini fotoğraflarla paylaşarak sunum yaptı.