PROJELER

ÇİN XİLİNG MÜHÜR SANATI SERGİSİ IC SANAT GALERİSİ’NDE

IC SANAT GALERİSİ’NDE

geri dön

Çin Xiling Mühür Sanatı Topluluğu Sergisi Amerika, Fransa, İtalya ve İspanya’dan sonra Türkiye’de, IC Vakfı Sanat Galerisi’nde sergilendi. Türkiye’de Çin Kültür Yılı dolayısıyla düzenlenen sergi; Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Yu JIAN, Çin Xiling Mühür Sanatı Topluluğu, Ajans: B.T.E. Ben Teng Business Avrupa işbirliği ile, IC Sanat Galeri’nde Türk sanat severlerinin beğenisine sunuldu. 1904’te Hangzhou’da, Xiling Mühür Sanat Topluluğu Çin resim ve mühür sanatını ve yazıtları incelemek için kurulmuş en etkili kuruluştur.

Kurulduğundan buyana, yüz yılı aşkın bir süredir “kültürel kalıntıları koruma, mühür teorileri üzerinde çalışma ve ayrıca mühür sanatı ve resmi birleştirme” çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Oyma mühür yapımlarına ve çalışmalarına bakarken diğer yandan, harfler, arkeoloji, ekspertiz koleksiyonları, klasik şiirler ve yazılar, resim sanatı, hat sanatı gibi ilgili alanları da incelerler, bununla beraber bilginlerin ve edebiyatçıların kültürel eserlerini de göz önünde bulundururlar. Bugüne kadar, Xiling Mühür Sanat Topluluğu’nun, Japonya, Güney Kore, Singapur, Malezya, Fransa, Amerika, Kanada, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere yayılmış olan 417 üyesi vardır ve bunlar taş mühür oymasının belkemiğini oluştururlar.

Bu topluluk, Çin sanatını nesilden nesile aktarmak ve uluslararası popülaritesini, Çin mühür sanatının ve resimlerinin kültürel etkisini arttırmak için, L.A(Amerika), Paris (Fransa), Roma (İtalya) ve Madrid’de (İspanya) olmak üzere sergiler düzenliyor.

Türkiye’de ilk olan bu sergide, aralarında klasik şiirlerle birleştirilmiş olimpiyat oyun isimlerinin de kazınmış olduğu Çin mühürlerinin eşsiz büyüsü sergilendi. Böylece, Ankaralı sanatseverlerin geleneksel Çin sanatı ve Xiling Mühür Sanatı hakkında fikirleri oluştu.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong XIAOSHENG, Ataşe Yan YUNG, Xiling Mühür Devlet Sanatçıları Huang ZHENZGONG, Wu YING, topluluğun İdari Müdür Yardımcısı Bao ZHENGYAN, İbrahim Çeçen Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Günseli ÇEÇEN, Başkan Yardımcısı Aslı ÇEÇEN, Yönetim Kurulu Üyesi Aysel ÇEÇEN, IC Vakfı Müdürü Dr. Meral DİNÇER, IC Holding Genel Müdürü Ruhi YAMANER ve basın mensuplarının da katılımı ile gerçekleşen açılış kokteylinde, Çinli Sanatçılar, sanatseverlere tual bezi üzerine çini mürekkebi ile Çin Şiirleri ve Özlü sözleri yazarak hediye ettiler ve konuklara Çin yemekleri ikram edildi. IC Vakfı Sanat Galerisi’nde, 64 tablo ve 80 adet mühürden oluşan "Yüzyıllık Seçme Eserler Sergisi"ne Ankaralı Sanatseverlerin ilgisi büyük oldu.