PROJELER

AİÇÜ’DE BAŞARILI AKADEMİSYENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ 2013

AİÇÜ’DE BAŞARILI AKADEMİSYENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ 2013

geri dön

AİÇÜ’DE BAŞARILI AKADEMİSYENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Üniversitemizde ‘Vakıf Geleneğimiz ve İbrahim Çeçen Vakfının Gurur Dolu On Yılı’ konferansı gerçekleştirildi. Programda, yayın teşvik ödülü kazanan akademisyenlere ödülleri verildi. 

Nezahat Çeçen Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Telat YANIK ve Prof. Dr. Fahri BAYIROĞLU, İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral DİNÇER, akademisyenler ile öğrenciler katıldı. 

‘Vakıf Geleneğimiz ve İbrahim Çeçen Vakfı’nın Gurur Dolu On Yılı’ konferansının açılışında konuşan Prof. Dr. İrfan ASLAN, IC Vakfı ile üniversitenin birçok çalışmayı birlikte yaptığını belirtti. Üniversitelerin öğretim elemanları ile var olduğunu kaydeden Prof. Dr. ASLAN, “Binalar yapabilirsiniz ama orada akademisyen yoksa çalışma yoksa fazla bir şey üretilemez. Şu an üniversite olarak yayın sayımız birçok üniversiteden çok önde. Bu da sizlerin sayesinde. Bunun için sizlere yürekten teşekkür ediyorum. IC Vakfı, her zaman yanımızda oldu, bundan sonra da olacaktır. Üniversitemiz kampüsünün oluşumunda desteğini esirgemeyen saygıdeğer işadamı, eğitim gönüllüsü İbrahim Çeçen Beye ve ailesine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yıllarda da vakıf ve üniversitemiz yönetimi olarak bizler, hocalarımızdan TÜBİTAK veya BAP’a proje yapmalarını bekliyoruz.

Akademisyenlerimizin hızlı temposunun daha da artacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu. Devlet üniversitesi olmalarına karşın pozitif bir ayrımcılığa sahip olduklarını ifade eden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahri BAYIROĞLU, “Arkamızda IC Vakfı gibi güçlü bir vakıf var. Lütfen bu pozitif ayrımcılığı göz önüne alalım ve bu avantajı en üst seviyede kullanalım” dedi. 

İbrahim ÇEÇEN ve İbrahim Çeçen Vakfı ile ilgili bir sunum yapan IC Vakfı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral DİNÇER, “Türkiye çapında büyük işler yapan İbrahim ÇEÇEN Bey, 1984’den itibaren kişisel olarak burslar vermeye başladı. Bu faaliyetini kurumsallaştırmak amacıyla 2004 yılında IC Vakfı’nı kurdu. Bu yıl ise vakfımızın 10. Yılını kutluyoruz. Birinci amacı eğitim olan vakıf 5 ilköğretim okulu yaptırdı, bu güne kadar 10 bini aşkın öğrenciye burs verildi. Bu yıl da 650 bursiyerimiz var. 3 yıl önce de vakıfla üniversite arasında başlayan iletişim sonucu birlikte güzel çalışmaları hayata geçirdik. Ümit ediyorum ki bundan sonra da birlikte çok daha anlamlı ve güzel çalışmalar yapacağız. Burası bir vakıf üniversitesi değil devlet üniversitesi ama vakıf olarak üniversitemize öncelikler doğrultusunda destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yakup KARATAŞ tarafından yapılan ‘Türk İslam Medeniyetinde Vakıf Kurumu’ konulu sunumunun ardından IC Vakfı tarafından başarılı 65 akademisyene yayın teşvik ödüllerinin verildiği program, plaket töreni ile sona erdi.