PROJELER

AĞRI İLİ RESİMLERİ SERGİSİ İSTANBUL VE ANTALYA'DA

AĞRI İLİ RESİMLERİ SERGİSİ İSTANBUL VE ANTALYA'DA

geri dön

İbrahim Çeçen Vakfı tarafından Ağrı’nın tanıtımı için gerçekleştirilen sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında düzenlenen resim sergisi, Hilton İstanbul Bomonti Hotel ve ICF Antalya Havalimanı’nda düzenlendi.

Doğu Anadolu’nun efsanevi kenti Ağrı’nın dört bir köşesinde yapılan resimler 4-11 Kasım 2016 tarihleri arasında Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de ve 18-25 Kasım 2016 tarihleri arasında da ICF Antalya Havalimanı’nda sergilendi.

İstanbul’daki açılışa IC Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Günseli Çeçen, Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Çeçen, İstanbullu sanatseverler, sanatçılar, Vakıf bursiyerleri ve mezunlar katıldı. Antalya’daki açılışa ise Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Antalya Başmüdürü Osman Serdar, ICF Yönetim Kurulu üyeleri Abdullah Keleş ve Yaşar Döngel ile İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer, sanatçılar ve davetliler katıldı.

Ağrı için yaptığı sosyal ve kültürel projelere bir yenisini daha ekleyen İbrahim Çeçen Vakfı’nın organize ettiği sergi ile ilgili olarak IC İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer; “Bugüne kadar Ağrı ile ilgili birçok proje gerçekleştiren İbrahim Çeçen Vakfı olarak, bu defa da bir şehrin tanıtımı için sanattan yola çıkarak, konularında tanınmış ve değerli 9 ressam hocaya Ağrı’nın tüm ilçelerini ve önemli yerlerini gezdirerek resmetmelerini istedik. Küratörlüğünü Gültekin Serbest’in yaptığı projede Abidin Celal Binzet, Bünyamin Balamir, Funda Açıkgöz, Gültekin Serbest, Hayati Misman, Müjgan Ö.Yılmaz, Nermin Alpar, Saadet Gözde ve Zafer Gençaydın hocaları Ağrı’ya davet ettik. Ressamlar Ağrı’nın resimlerini yaparken, İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencileri, gençler ve ilgililer bizzat onları izleyerek, bu açık atölye şeklindeki çalışmanın çok keyifli ve coşkulu bir ortamda olmasını hedefledik” dedi.

Ağrı İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer “Öyle bir şehir düşünün ki tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, adını heybetli dağından alan, yılın altı ayı kar altında – 40 derecelerde yaşam mücadelesi veren müstesna bir şehir: Ağrı. Yüzyıllardır kavimlerin ve araştırmacıların dikkatini çeken Ağrı Dağı, efsanelere, mitolojiye, türkülere ve romanlara konu olmuştur. Öyle ki Hz. Nuh ve beraberindekilerin bindiği geminin, sular çekilince bu dağda karaya oturduğu efsanesi kutsal kitaplarda söylene gelmiştir. 5165 metreyle Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Ağrı Dağı, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin aradığı bütün özelliklere sahip ve dünyada dağ turizmi bakımından çok önemli potansiyele sahip volkanik dağlarından biridir.

Binlerce yerli yabancı dağcının tırmanış yaptığı Ağrı Dağı’nın yekpare yükselişi onun görkemini arttırarak, heybetli bir görünüm sergiler” dedi. 

“Tarihi İpek yolunun buradan geçmesinin ayrı bir değer kattığı Ağrı’da muhteşem mimarisiyle İshak Paşa Sarayı sizi büyülerken, Urartu Kalesi ve Eski Beyazıt Camii ile Ahmed-i Hani Türbesi ruhunuza mistik bir hava katacak, Diyadin’deki Meya mağaraları 3000 yıllık elle oyulmuş kaya evlerine bakarak tarihin derinliklerine gitmek, termal kaplıcalarında şifa aramak, deniz seviyesinden 2.250 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksekteki gölü olan Balık Gölü’nün doyumsuz manzarasına dalmak, dünyanın 2. büyük meteor çukuru ve Hamur Kümbeti’ni incelemek, Ağrı Dağı’nın yanı sıra Süphan Dağı ve Kösedağı’nın tadını çıkarmak Ağrı’nın doğal, tarihi ve kültürel değerlerini yaşatacaktır” diyen Dr. Meral Dinçer, bu serginin Hilton İstanbul Bomonti Hotel’den sonra ICF Antalya Havalimanı’nda sergilenmesinden mutlu olduklarını ifade etti.


MEHMET ŞİMŞEK’E PLAKETİ TAKDİM EDİLDİ

IC Vakıf Yönetim Kurulumuz, İstanbul 3.Boğaz Köprüsü Garipçe Şantiyesi Finans ve Yönetim Müdürü Mehmet Şimşek’e gönüllülük ilkesi ile Vakfımıza göstermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerini sunmak istediler. Bomonti Hilton Otel’de yapılan organizasyonda IC Vakfı Müdürümüz Dr. Meral Dinçer Mehmet Şimşek’ e plaketini takdim etti.