A.İ.Ç.Ü. 2. ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ

A.İ.Ç.Ü. 2. ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ

geri dön

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi kampüsünde yapımı tamamlanan İshakpaşa Sarayı modelinde olan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Uluslararası Kültür ve
Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde yurtiçi ve yurtdışından 170 bilim insanının bildiri ve sunum gerçekleştirildi. Araştırmacı, yenilikçi ve gelişime açık bir kimliğe sahip olan üniversitemizde üç gün süren alanlarında uzman bilim insanlarının katıldığı kongrede tarih, coğrafya, edebiyat, sosyoloji ve felsefe gibi alanlarında 154 oturum gerçekleştirildi.

‘Doğudan Yükselen Işık’ parolası ile yola çıkan üniversitemizin, fiziki yapılaşmadaki başarı, akademik ve öğrenci sayısındaki artışın yanı sıra birçok uluslararası ve ulusal kongrelere ev sahipliği yaptığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. İrfan ASLAN, yurtiçi ve dışından 170 akademisyenin katıldığı 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi ile üniversitenin bilim dünyasındaki etkinliğinin perçinlendiğini söyledi. Prof. Dr. ASLAN, “İnsan ölür, ilim baki kalır”. Gerçekleşen kongreye katılan bilim insanlarının sosyal bilimler alanlarındaki çalışmaları ilgi ile takip etme imkanı bulduk. Bilim insanlarını bünyesinde ağırlamaktan gurur duyan üniversitemiz bundan sonra da Ağrı’nın ve ülkemizin değerleri bilim adamlarını buluşturmaya devam edecektir” diye konuştu.

2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, bilim insanlarının İshak Paşa Sarayı ve birçok tarihi mekânı ziyaret etmelerinin ardından sona erdi. Burada Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Doç. Dr. Yakup KARATAŞ’ın düzenlediği Başbakanlık Osmanlı Arşivinden ‘Ağrı ve Çevresi’ konulu sergiyi Doğubeyazıt Kaymakamı Ulaş AKHAN’la birlikte gezen bilim adamları kentin tarihi ve kültürel değerler hakkında bilgi edinme imkânı buldu.