2. ULUSLARARASI ANKARA GENÇLİK FORMU

2. ULUSLARARASI ANKARA GENÇLİK FORMU

geri dön

2. Uluslararası Ankara Gençlik Forumu (European Youth Parliament-EYP) etkinliği, 20-24 Şubat 2014tarihleri arasında TED Ankara Koleji Politika ve Diplomasi Kulübü’nün organizasyonuyla ve TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’nin ev sahipliğinde bir Avrupa Gençlik Parlamentosu Derneği işbirliğinde gerçekleştirildi. Etkinlik süresinde Avrupa’da yaşayan 17 farklı kültürden, yaşları 16-22 arasında değişen toplam 180 katılımcı, Avrupa’nın gündeminde olan sorunları, çözmek için masaya yatırdı.

Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbeycan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, Sırbistan ve Yunanistan‘dan gelen gençlerin yanı sıra İstanbul’dan İstek Özel Acıbadem Anadolu Lisesi, Özel Marmara Koleji, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Lisesi, Özel Sezin Lisesi, VKV Koç Özel Lisesi; Gaziantep’ten Gaziantep Koleji Vakfı Özel Lisesi, Ankara’dan ise TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi ve Gazi Anadolu Lisesi’nin katılımıyla gerçekleştirilen forumun ilk gününde gençler ayaklarının tozuyla takım oluşturma çalışmalarına başladılar. Grup oyunları ve çeşitli aktivitelerle birbirlerini tanımak ve çalışılacak komiteleri belirlemek amacıyla yapılan takım oluşturma çalışmaları iki gün sürdü.

2. Uluslararası Ankara Gençlik Forumu’nun bu seneki teması, “Avrupa’daki aykırılıkları birleştirip insani değerleri ortaya çıkarmak” olarak belirlendi. 22 Şubat 2014 Cumartesi günü TED Ankara Koleji İncek Kampüsü İdari Bina’da gerçekleştirilen forumun açılış oturumunda TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Müdürü Aydın ÜNAL, TED Ankara Koleji Politika ve Diplomasi Kulübü Direktörü Bürçek DİNÇLER, Organizasyon Komitesi adına TED Ankara Koleji öğrencileri Ekin Su YILMAZ, Aykutlu ÖZLÜ ve Aytuna BARKÇIN, EYP Almanya Yönetim Kurulu’nda görev yapan ve aynı zamanda forumun başkanlığını yürüten Alexandre NARAYANİN, İngiltere’nin yeni Ankara Büyükelçisi Richard MOORE ve AB Türkiye Delegasyonu I. Müsteşarı Stefano FANTORİNİ konuşma yaptı. AB Türkiye Delegasyonu I. Müsteşarı Stefano FANTORİNİ konuşmasında 15 yıldır AB’nin genişlemesi üzerine çalışmalar yürüttüğünü belirterek “AB problem değil, çözümdür” vurgusunu yaptı. Gençler, dokuz ayrı komitede Avrupa’nın gündemindeki sorunlara ilişkin hazırladıkları karar tasarılarını 24 Şubat 2014 Pazartesi günü Congresium’da yapılan genel kurulda tartışarak oyladılar. Euroconcert ve Veda Yemeği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Katkılarıyla düzenlendi. Avrupa’nın en büyük gençlik platformlarından biri olan 2. Uluslararası Ankara Gençlik Forumu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklendi. 23 Şubat Pazar günü AKÜN Sahnesi’nde gerçekleştirilen ve gençlerin dans ve müzik performanslarını sergiledikleri EUROCONCERT etkinliği ve 24 Şubat Pazartesi günü CER MODERN’de verilecek veda yemeği düzenlendi. 2. Uluslararası Ankara Gençlik Forumu (AYF) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İbrahim Çeçen Vakfı, TED Ankara Koleji Mezunları Derneği, TED Ankara Koleji Okul Aile Birliği, Kolejli İş Adamları Derneği, Serenas Group, Dorçe İnşaat, Nurol Holding, İBA Kimya Sanayi, Su Yapı, Aydıner İnşaat, İpek Özalit Ofis Kırtasiye, ACM Mühendislik, Genç Gama Hizmet Şirketi, Ayder Turizm, Radyo ODTÜ, Kurukahveci Mehmet Efendi ve Coca- Cola tarafından desteklenmiştir.